Ręczniki

Ręcznik został wynaleziony w 17 wieku w mieście Bursa należącym niegdyś do  Imperium Osmańskiego czyli dzisiejszej Turcji. Był używany w tureckich łaźniach, zawijany wokół brzucha i służący do wycierania podczas kąpieli. W cią samgu wieków przekształcił się w praktyczny i niezbędny przedmiot stosowany w codziennym życiu.

Gruby, dobrze absorbujący wodę i przyjemny w dotyku ręcznik ogrzewa nas po kąpieli i nadaje bardzo miły charakter tym najprostszym chwilom.


Rodzaje ręczników według ich rozmiarów

Ręczniki znalazły liczne zastosowania na przestrzeni lat, dlatego ich rozmiar i rodzaj zależy od ich przeznaczenia:

 

Ręcznik do twarzy: Zwykle w rozmiarze 30 x 50 cm, powszechnie stosowany w łazienkach w Wielkiej

Ręcznik kąpielowy: Zwykle stosowany w łazienkach w prostokątnym kształcie o rozmiarach 70 x 130 cm lub 90 x 150 cm. Ma różne standardy jeżeli chodzi o rozmiary w różnych krajach.

Ręcznik do włosów: Powszechnie stosowany do suszenia po włosów, zwykle w rozmiarze 40 x 75 cm lub 50 x 90 cm.

Ręcznik plażowy: Powszechnie stosowany w nad  morzem lub w celach rekreacyjnych, ręczniki plażowe zwykle mają wyższe właściwości wchłaniania i są bardziej miękkie w dotyku.

Ręcznik dla dzieci: Zazwyczaj kształt to kwadrat o rozmiarze 100 x 100 cm.

 

ręczniki


Rodzaje ręczników ze względu na materiał

Bawełna: Jest to zdecydowanie najczęściej używany materiał w produkcji ręczników. To naturalny, bardzo chłonny, szybkie do wyschnięcia i miękki w dotyku materiał. W ciągu ostatniej dekady, 100% popularność zyskują ręczniki z organicznej bawełny głównie ze względów zdrowotnych.

Bambus: W porównaniu do bawełny, włókna bambusowe są bardziej i schną szybciej niż bawełna. Ręczniki bambusowe mają również wyższy połysk niczym jedwab. Zazwyczaj bambus jest łączony z bawełną w czasie produkcji.

Egipska bawełna: Ten rodzaj bawełny uprawiany jest zwłaszcza w Egipcie i posiada dłuższe włókna, co przekłada się na lepszą chłonność ręczników, połysk i szybsze schnięcie. Ręczniki z egipskiej bawełny są najbardziej cenionymi na całym świecie.

Oprócz wyżej wymienionych ręczników, w ostatnich latach na popularności zyskują ręczniki ‘zero twist’ ze względu na ich grubość, wysoką chłonności i puszystość.

 


Waga ręczniku - grubość, chłonność i miękkość

Waga ręczniku ma ogromny wpływ na funkcjonalność i jego jakość. Ręczniki w zakresie 250-350 g / m²  są klasyfikowane jako cienkie i charakteryzują się niską chłonnością wody. Są idealne jako ręczniki do rąk i ręczniki do twarzy. Ostatnio dużą popularność zyskały Fouta i peshtemal. Ręczniki w zakresie 350-500 g / m² są uznawane jako ręczniki o średniej grubości o wysokiej chłonności wody, miłe w dotyku. Ręczniki o grubości 500-700 g / m² są najgrubszym typem ręczników o najwyższej chłonności wody i najmilszym dotyku. Są one najczęściej wykorzystywane jako ręczniki do suszenia włosów, ręczniki kąpielowe i ręczniki plażowe.


Jak zadbać o ręczniki?

Przed pierwszym użyciem zaleca się jego pranie w temperaturze 60 ° C. Jeżeli chodzi o regularne pranie ręcznika ze 100% bawełny oraz ręczniki bambusowej można je prać w temperaturze 40 ° C (o ile nie wskazano inaczej przez producenta). Ręczniki mogą być suszone mechanicznie, jednakże ewentualne zagięcia mogą być trudne do usunięcia po tym procesie.


Trendy

Ręczniki są szczególnie ważnym wizualnym elementem jeżeli chodzi o wystrój łazienki. Ręcznik do rąk, ręcznik kąpielowy, Fouta lub ręcznik do twarzy są zwykle połączone razem w łazience, a ich dopasowanie kolorystyczne jest bardzo ważne do zachowania harmonii. Ostatni trend w Polsce to łazienki urządzone w czarno-białej lub czarno-czerwonej kolorystyce. Ciemne kolory zyskują na popularności, dlatego co raz częściej spotykane są ręczniki w kolorze czerwonym, czarnym, granatowy, fuksji czy pomarańczy. Kolory te tworzą niepowtarzalną atmosferę i nadają tajemniczy charakter każdej łazience.

Łazienki w stylu glamour są wyposażone w ręczniki i elementy  w eleganckich kolorach, takich jak biel, beż czy kolor latte.

Miękkie i eleganckie ręczniki są esencją pokoi luksusowych hoteli. Któż nie chcę zanurzyć się w wielkim i mięciutkim ręczniku podczas wyczerpującej podróży?

 


Ceny, jak wybrać właściwe ręcznik do łazienki?

Ceny ręczników zależą od materiału, grubości, funkcjonalności i koloru. Zazwyczaj ceny ręczników w  ciemniejszych kolorach, takich jak granatowy, czarny, czerwony kolory są wyższe. Ręczniki o wymiarach 30 x 50 cm są zazwyczaj sprzedawane w zakresie cenowym 15 - 40 zł, 50 x 90 cm w zakresie 20 - 60 zł, ceny ręczników kąpielowych o wymiarach 90 x 150 zł to 60 - 120 zł. Ręczniki plażowe z aksamitu lub z nadrukami  3D o rozmiarze 100 x 120 cm, są zwykle sprzedawane w przedziale 80 - 160 zł.