Fouta

Co to jest Peshtemal albo Fouta?

Peshtemal (znany również jako Fouta) jest to bawełna lub kawałek materiału pochodzi który pochodzi z Turcji i Syrii. W Tunezji jest znany jako Fouta. Stosowany jest głównie w tureckich łaźniach dla mężczyzn jako tkanina owinięta wokół brzucha, służąca jako ręcznik. Peshtemal (Fouta) ma wysoką chłonność wody, jest miękki w dotyku i jest zazwyczaj cienką tkaniną.

fouta


Przeznaczenie

Przez lata peshtemal (Fouta) zyskał wiele zastosowań, niektóre są:

- Ręcznik: Peshtemal jest powszechnie używany jako ręcznik lub ręcznik plażowy w regionie Morza Śródziemnego. Jest bardzo chłonny, miękki i jest świetny jako dekoracja. Również stosowany jako ręcznik w Spa i w saunach w Finlandii, Szwecji i Danii.

- Szal: Peshtemal  produkowany z lnu i bawełny jest szeroko stosowany jako szal dla kobiet. Występuje często w paski, jasne i kolorowe wzory służy jako modny element naszej garderoby.

 - Mata plażowa: W ostatnich latach Pesthemal (Fouta) jest popularny w żywych kolorach, wśród młodzieży służy jako ręcznik lub mata i jest nieodłącznym elementem  plażowania.

- Obrus: Peshtemal znajduje zastosowanie w kuchni i jadalniach jako obrus. Szczególnie lniany Peshtemal (Fouta) nadaje naturalny wygląd i wzbogaca każde wnętrze.


Peshtemal (Fouta) Rozmiary

Ze względu na jego szerokie zastosowanie, Peshtemal jest zazwyczaj produkowany w rozmiarach 100 x 120 cm, 120 x 200 cm oraz innych wymiarach. Wielkość i kształt Peshtemal jest zwykle decyduje o jego wykorzystaniu.

 


Pesthemal Materiały

Pierwotnie peshtemal był produkowany w 100% z bawełny. Obecnie len  jest często używanym materiałem w produkcji  pesthemal specjalnie na ręczniki, ręczniki plażowe i dodatki garderoby. Mieszanka bawełny i tkaniny wiskozowej nadaje  tkannie wysoki połysk, chłonność i niezwykłą delikatność w dotyku. Peshtemals z dodatkiem lnu jest zazwyczaj szorstki i nie nadaje się do produkcji ręczników.


Peshtemal Design

Każdy kraj wyróżnia się swoim niepowtarzalnym stylem i wzorem. W krajach arabskich dominują żywe kolory połączone z  typowymi orientalnymi wzorami. W Turcji i Grecji zastosowanie znajdują kolory takie jak niebieski, granatowy, turkusowy, kurkuma  z tradycyjnymi dla tych krajów konstrukcjami.


Peshtemal Jak zadbać?

Tradycyjny peshtemal  jest produkowany  ze 100% bawełny lub z domieszką lnu. Z tego powodu zaleca się pranie ręcznie lub w maksymalnej temperaturze 40 ° C. Może być suszony mechanicznie i koniecznie rozwieszony od razu po praniu! Ze względu na szczególny charakter lnu, peshtemal musi być prasowany w wysokiej temperaturze.